An LC circuit consists of a 3.00 mH inductor and a 5.00 AF capacitor. (a) Find i
ID: 1514217 • Letter: A
Question
An LC circuit consists of a 3.00 mH inductor and a 5.00 AF capacitor. (a) Find its impedance at 60.0 Hz Find its impedance at 10.0 kHz. (b) Compare these values of Z with those found in Example 22.12 of the textbook, in which there was also a resistor. Why are they similar? (Select all that apply.) O At low frequency, the inductor dominates. O At high frequency, the inductor dominates. O At high frequency, the capacitor dominates. O The resistor makes little contribution to the total impedance. O At low frequency, the capacitor dominates.Explanation / Answer
impedance Z = sqrt(sqr((Xl - Xc) ))
Xl = omega * l = 2pi * 60 * 3 * 10^-3 = 1.13
Xc = 1/(omega*C) = 1/ (2pi*60* 5 * 10^-6) = 530.78
Z = 529.65 ohm
for f = 10000 Hz
impedance Z = sqrt(sqr((Xl - Xc) ))
Xl = omega * l = 2pi * 10000 * 3 * 10^-3 = 188.4
Xc = 1/(omega*C) = 1/ (2pi*10000* 5 * 10^-6) = 3.18
Z = 185.22 ohm
2)
the resonance condition
omega = 1/sqrt(l*C)
2pi * 3 * 10^9 = 1/sqrt(8 * 10^-9 * C)
C = 0.35 pF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.