The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A h
ID: 2036459 • Letter: T
Question
The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A has a mass of 0.0480 kg and is moving along the x axis with a velocity of +6.98 m/s. It makes a collision with puck B, which has a mass of 0.0960 kg and is initially at rest. The collision is not head-on. After the collision, the two pucks fly apart with the angles shown in the drawing. Find the speed of (a) puck A and (b) puck B.
The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A has a mass of 0.0480 kg and is moving along the x axis with a velocity of +6.98 m/s. It makes a collision with puck B, which has a mass of 0.0960 kg and is initially at rest. The collision is not head-on. After the collision, the two pucks fly apart with the angles shown in the drawing. Find the speed of (a) puck A and (b) puck B. 65 37 At Before collision After collision (a) Number Units (b) Number UnitsExplanation / Answer
using momentum conservation
in X-direction
Pxi = Pxf
mA = m & mb = 2m
m*Vaxi + 2m*Vbxi = m*Vaf*cos 65 deg + 2m*Vbf*cos 37 deg
Vaxi + 2*Vbxi = Vaf*cos 65 deg + 2*Vbf*cos 37 deg
Vbxi = 0
6.98 + 0 = Vaf*0.423 + Vbf*1.597
in y-direction
Pyi = Pyf
mA = m & mb = 2m
m*Vayi + 2m*Vbyi = 2m*Vaf*sin 65 deg - 2*m*Vbf*sin 37 deg
Vayi + 2*Vbyi = Vaf*sin 65 deg - 2*Vbf*sin 37 deg
Vbyi = Vayi = 0
0 + 0 = [Vaf*0.906 - Vbf*1.204]
Vaf = Vbf*(1.204/0.906) = 1.329*Vbf
using bolded equation
6.98 + 0 = Vaf*0.423 + Vbf*1.597
6.98 + 0 = Vbf*1.329*0.423 + Vbf*1.597
Vbf = 6.98/(1.329*0.423 + 1.597) m/sec = 3.233 m/sec
Vaf = 1.329*Vbf = 1.329*3.233 m/sec = 4.297 m/sec
Puck A = 4.297 m/sec
Puck B = 3.233 m/sec
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.