The drag force on a sphere of radius r moving at speed 0.15nm/s through a fluid
ID: 1897888 • Letter: T
Question
The drag force on a sphere of radius r moving at speed 0.15nm/s through a fluid with viscosity n is D-->= (6pienrv, direction opposite motion).We can model a paramecium as a sphere of diameter 50um , with a mass of 6.5*10^-11kg. Water has a viscosity of 0.0010 N*s/m^2.A paramecium swimming at a constant speed of 0.15nm/s ceases propelling itself and slows to a stop. At the instant it stops swimming, what is the magnitude of its acceleration?
If the acceleration of the paramecium in Part A were to stay constant as it comes to rest, approximately how far would it travel before stopping?
Explanation / Answer
Force at the instant the paramecium stops swimming is:
(D=-6pieta rv=-6pi*0.0010*50*10^{-6}*0.15*10^{-9}=-1.4137*10^{-16}N)
Now, acceleration will be:
(a=D/m = -rac{-1.4137*10^{-16}}{6.5*10^{-11}}=-2.175*10^{-6}m/s^2)
Now,
if the acceleration was constant, the the distance travelled is
(d=-v^2/2a=rac{(0.15*10^{-9})^2}{2*2.175*10^{-6}}=5.17*10{-15}m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.