A portion of Nichrome wire of radius 2.80 mm is to be used in winding a heating
ID: 2036388 • Letter: A
Question
A portion of Nichrome wire of radius 2.80 mm is to be used in winding a heating coil. If the coil must draw a current of 8.45 A when a voltage of 120 V is applied across its ends, find the following. (Take the resistivity of Nichrome to be 1.50 ? 10?6 ? · m.)
3. -10 points My Notes Ask Your Teacher A portion of Nichrome wire of radius 2.80 mm is to be used in winding a heating coil. If the coil must draw a current of 8.45 A when a voltage of 120 V is applied across its ends, find the following Take the resistivity of Nichrome to be 1.50 10-6 ?·m. (a) the required resistance of the coil (b) the length of wire you must use to wind the coil Need Help?Read It Submit AnswerSave Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
Given
Nichrome wire of radius r = 2.80 mm
I = 8.45 A
V = 120 V
R = ?
resistivity rho = 1.50*10^-6 ohm m
a) required resistance of the coil is
V = I*R
R = V/I
R = 120/8.45 ohm
R = 14.20 ohm
c) we know that rho = R*A/l
l = R*A/rho
l = R*pi*r^2/rho
l = 14.20*pi*(2.80*10^-3)^2/(1.50*10^-6) m
l = 233.165 m
the length of the wire is l = 233.165 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.