A portable CD player operates with a current of 23 mA at a potential difference
ID: 1573401 • Letter: A
Question
A portable CD player operates with a current of 23 mA at a potential difference of 3.9 V. What is the power usage of the player?
How many 65-W lightbulbs can be connected in parallel across a potential difference of 90 Vbefore the total current in the circuit exceeds 2.2 A ?
What is the magnetic force exerted on a 2.15 m length of wire carrying a current of 0.919 A perpendicular to a magnetic field of 0.730 T ?
A mirrored-glass gazing globe in a garden is 35.0 cm in diameter. What is the focal length of the globe?
A concave mirror produces a virtual image that is three times as tall as the object. If the object is 18 cm in front of the mirror, what is the image distance? What is the focal length of this mirror?
Explanation / Answer
1.
Power = V*i
Using given values:
P = 3.9*23*10^-3
P = 0.0897 W = 89.7*10^-3 W = 89.7 mW
2.
P = V*I
I = P/V = 65/90 = 0.722
from kirchoff's law
Inet = I1 + I2 + I3+ .....
Since
I1 = I2 = I3 = .... = I
So,
Inet = n*I
Inet = 2.2 A
I = 0.722
n = no. of bulbs = 2.2/0.722 = 3.05
Max bulbs = 3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.