Question2 An electromagnetic wave is propagating along the -x-axis in vacuum. It
ID: 2036310 • Letter: Q
Question
Question2 An electromagnetic wave is propagating along the -x-axis in vacuum. It has a wavelength of 14x104 m and the E field is parallel to the y-axis with a maximum magnitude of 1.2 MV/m. a.) Write down the vector equations for both the E and B fields as functions of time and position. b.) Evaluate the radiation pressure of this wave on a mirror. A beam of light emits an initial intensity of 35 W/m2. It then passes through a system of polarizers where the first one is oriented vertically, and the second one is oriented 35° from the vertical. a) What is the intensity of the light beam after passing through the polarizers?Explanation / Answer
2. given EM wave, propogating along -x direction in vaccum
lambda = 14*10^-4 m
E field is parallel to the y axis, Eo = 1.2 MV/m
a. for a wave travelling in -x direction
E = Eo*sin(kx + wt)
B = Bo*sin(kx + wt)
also
Eo/Bo = c
hence
Bo = Eo/c = 0.004 T
also,
k = 2*pi/lambda = 4487.9895 rad/m
w = 2*pi*f = 2*pi*c/lambda = 1.3463968*10^12 rad/s
hence
E = 1.2*10^6*sin( 4487.9895x + 1.3463968*10^12*t ) j
now Ex B is in direction of wave propogation
j x B = -i
hence B is in -k direction
hence
B = -0.004*sin(4487.9895x + 1.3463968*10^12*t ) k
b. radiation pressure = 2S/c ( for a mirror, where S is intesity)
now, S = Eo^2/2c*muo
where muo/4*pi = 10^-7
hence
P = Eo^2/c^2*muo = (1.2*10^6)^2/(3*10^8)^2 *4*pi*10^-7 = 12.7323954 Pa
Io = 35 W/m^2
first polariser is vertical
secoond is 35 deg from vertical
a. considering the light was unpolarised
intesity passing thourhg first polariser = Io/2 = 17.5 W/m^2
intensity passing through the seonc polariser = (Io/2)cos^2(35) = 11.74267625409 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.