11. Question Details SerCP8 19.P030. My Notes Ask Your Te A copper wire is 8.00
ID: 2036132 • Letter: 1
Question
11. Question Details SerCP8 19.P030. My Notes Ask Your Te A copper wire is 8.00 m long and has a cross-sectional area of 2.00 x 10-4 m2. This wire forms a one turn loop in the shape of a square and is then connected to a battery that applies a potential difference of 0.300 V. If the loop is placed in a uniform magnetic field of magnitude 0.200 T, what is the maximum torque that can act on it? The resistivity of copper is 1.7 × 10-8 ?· m. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N m Need Help? Talk to Tuter . Show My Work (Optional) @Explanation / Answer
Given:
Lenght of the wire, L = 8 m
cross-sectional area of the wire, A = 2 x 10-4 m2
since , this wire of lenght 8 m forms square , length of the each side will be = a = 2 m
thus, Area of the loop = S = a2 = 2 x 2 = 4 m2
No. of turns = N =1
resistivity of copper is, ? = 1.7 x 10-8 · ?m.
Thus , resistence of the copper wire :
R = ? L /A = 1.7 x 10-8 x 8 / 2 x 10-4
= 6.8 x10-4 ?
Potential differnce = V = 0.3 V
Current in the wire : I = V / R
= 0.3 /6.8x10-4
= 441.176 A
Magnetic field = B = 0.2 T
thus, torque acting on the loop is :
? = N I S B
= (1)(441.176)(4)(0.2)
= 352.94 Nm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.