A 4.00 m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool
ID: 2036087 • Letter: A
Question
A 4.00 m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 3.00 m/s2.
(a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 7.50 rad/s?
J
(b) Assuming that there is enough cord on the spool, how long does it take the spool to reach this angular speed?
s
(c) What length of cord is pulled from the spool when the angular speed is reached?
m
Explanation / Answer
a) work done = 1/2 I w2 = 1/2 * (1/2 m r2) * w2
= 1/4 * 1.00 * 0.5002 * 7.52
work done = 3.51 J
b) w = a t / r
time t = r w / a = 0.500 * 7.5 / 3.00
time t = 1.25 s
c) thetaf = thetai + wi t + 1/2 alpha t2
thetaf = 1/2 alpha t2
= 1/2 * (3.00 / 0.500) * 1.252 = 4.69 rad
s = r theta = 0.5 * 4.69
length of cord = 2.34 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.