A 4.0 m diameter merry-go-round is rotating freely with an angular velocity of 0
ID: 1551645 • Letter: A
Question
A 4.0 m diameter merry-go-round is rotating freely with an angular velocity of 0.70 rad/s. Its total moment of inertia is 2300 kg·M2. Four people standing on the ground, each of 60 kg mass, suddenly step onto the edge of the merry-go-round. (a) What is the angular velocity of the merry-go-round now?(b) Assume that the people were on it initially (when the angular velocity is 0.70 rad/s) and then jumped off in a radial direction (relative to the merry-go-round). What would be the angular velocity of the merry-go-round?
Explanation / Answer
a) from conservation of angula rmomentum
I1W1 = I2W2
W2 = 2300*0.7/(2300+4*60*2^2)
W2 = 0.49 rad/s
b) w2 = (2300+4*60*2^2)*0.7/2300 = 0.99 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.