Current in a Wire The force on a wire is a maximum of 5.92 N when placed between
ID: 2035439 • Letter: C
Question
Current in a Wire The force on a wire is a maximum of 5.92 N when placed between the pole faces of a magnet. The current flows horizontally to the right and the magnetic field is vertical. The wire is observed to "jump" toward the observer when the current is turned on. If the pole faces have a diameter of 11.5 cm, estimate the current in the wire if the field is 0.106 T. ????! Tries 0/30 If the wire is tipped so that it now makes an angle of 17.9° with the horizontal, what force will it now feel? ????! Tries 0/30Explanation / Answer
Part A
Magnetic force is given by:
Fmag = i*LxB
Fmag = i*L*B*sin theta
i = Fmag/(L*B*sin theta)
theta = Angle between wire and magnetic field = 90 deg
Using givne values:
i = 5.92/(11.5*10^-2*0.106*sin 90 deg)
i = 485.64 Amp
Part B
Now theta = 90 - 17.9 deg = 72.1 deg
We need angle between wire and vertical magnetic field, given angle is between wire and horizontal axis, So we get theta by subtracting it from 90 deg
F = i*L*B*sin theta
F = 485.64*11.5*10^-2*0.106*sin 72.1 deg
F = 5.63 N
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.