A conducting bar of length e moves to the right on two frictionless rails as sho
ID: 2035198 • Letter: A
Question
A conducting bar of length e moves to the right on two frictionless rails as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 0.290 T. Assume R-9.10 ? and -0.360 m. (a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.70-mA current in the resistor? m/s (b) What is the direction of the induced current? counterclockwise into the page out of the page (c) At what rate is energy delivered to the resistor? mW (d) Explain the origin of the energy being delivered to the resistorExplanation / Answer
a)
I=V/R where V=BLv
Therefore I=BLv/R
Then v=IR/BL
I=8.7mA=0.0087A
R=9.1 ohms
B=0.29T
L = 0.36m
so v = 0.758 m/s
b) clockwise
c)
rate at which energy delivered is
E=I^2R=(0.0087^2)*9.1= 0.6888 mW
d) Origin of energy being delivered to resistor is from magnetic field.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.