4. 0/12.5 points| Previous Answers ZinPhysLS3 27.P005. My Notes Ask Your Teacher
ID: 2035026 • Letter: 4
Question
4. 0/12.5 points| Previous Answers ZinPhysLS3 27.P005. My Notes Ask Your Teacher A dose of 16 Gy is to be delivered with a 6 MeV beam to a tumour located at a depth of 11 cm. An 11 × 11 cm field is to be used with a 100 cm SSD. For this beam in this geometry, you are given the following additional data: PDD for a 10 x 10 cm field at depth of 10 cm = 66.6%, PDD for a 12 x 12 cm field at depth of 10 cm = 68.3%, PDD for a 10 × 10 cm field at depth of 15 cm = 51.396, and PDD for a 12 × 12 cm field at depth of 15 cm = 53.0%. Compute the maximum dose (in Gy) received at any location within the patient's anatomy. (For all field sizes and depths stated above, the dose at depth d, D(d), is linear with respect to field size and linear with respect to depth.) 18 Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
The amount of Dose delivered (in CGy) = Dmax * PDmax/100
1 Gy = 100 C Gy
16 *100 = Dmax* 66.6/100
Dmax = 2402 CGy
Dmax = 24.02 Gy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.