Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. + 0/2 points l Previous Answers OSCoIPhys124..027.WA. My Notes In North Ameri

ID: 2269372 • Letter: 4

Question

4. + 0/2 points l Previous Answers OSCoIPhys124..027.WA. My Notes In North America, broadcast channels are numbered 2 through 69, and each has an associated frequency range. What are the wavelength ranges for the following? (a) the VHF channel 2 (54-60 MHz) 5.0 What is the relationship between frequency and wavelength? m (minimum wavelength) (b) the VHF channel 11 (198-204 MHz) 1.47 What is the relationship between frequency and wavelength? m (maximum wavelength) 1.52 What is the relationship between frequency and wavelength? m (minimum wavelength) Supporting Materials Physical Constants

Explanation / Answer

The broadcast channels radiate em waves

In EM waves, the relation between frequency and wavelength is,

frequency = f (in Hz)

wavelength = l (in m)

Speed of em wave = c = 3.0 * 108 m/s

relation: f * l = c

Thus, wavelength l = c (speed) / f (frequency)

Using this relation we calculate the required wavelengths:

1. VHF channel 2:

frequency f = 54 to 60 MHz

Minimum frequency f' = 54 MHz

(using f' we will get maximum wavelength, since the relation is inverse)

Maximum frequency f'' = 60 MHz

(using f'' we get minimum wavelength)

Thus repective wavelengths are:

a) for f' = 54 MHz = 54 * 106 Hz

l' = 3 * 108 / (54 * 106) = 0.05556 * 102m = 5.556 m (Maximum wavelength)

b) for f'' = 60 MHz = 60 * 106

l'' = 3 * 108 / (60 * 106) = 0.05 * 102m = 5.0 m (Minimum wavelength)

2. VHF channel 11:

frequency f = 198 to 204 MHz

Minimum frequency f' = 198 MHz

(using f' we will get maximum wavelength, since the relation is inverse)

Maximum frequency f'' = 204 MHz

(using f'' we get minimum wavelength)

Thus repective wavelengths are:

a) for f' = 198 MHz = 198 * 106 Hz

l' = 3 * 108 / (198 * 106) = 0.0152 * 102m = 1.52 m (Maximum wavelength)

b) for f'' = 204 MHz = 60 * 106

l'' = 3 * 108 / (204 * 106) = 0.0147 * 102m = 1.47 m (Minimum wavelength)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote