Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

? (3) Mass and Mass-Spring Collision A solid block of mass m2-4.00 kg, at rest o

ID: 2033586 • Letter: #

Question

? (3) Mass and Mass-Spring Collision A solid block of mass m2-4.00 kg, at rest on a horizontal frictionless surface, is connected to a relaxed spring with spring constant k-68.4 m whose other end is fed. Another solid block of mass m-2.67 kg and speed vi -1.20 m/s collides with the 4.00 kg block. If the blocks stick together, what is their speed immediately after the collsion? Antwort enreichen Versuche 0/8 What is the change in kinetic energy in the collision? Antwort einreichen Versuche 0/8 What is the maximum compression of the spring? Antwort einre chen Versuche 0/B

Explanation / Answer

Apply conservation of momentum

pi = pf

m1 v1 + m2v2 = ( m1 + m2)v

2.67(1.2) + 4(0) = (2.67+4) v

v= 0.48 m/s

(b)

KEi = 1/2 m1 v1^2 = 1/2 * 2.67 ( 1.2)^2 = 1.92 J

KEf = 1/2 * ( m1+ m2) v^2 = 1/2 * (2.67+4) ( 0.48)^2 = 0.769 J

del KE = KEi - KEf = 1.92-0.769 = 1.15 J

(c)

Apply conservation of energy

KEi+ Ui + KEf + Uf

1/2 * ( m1+ m2) v^2 + 1/2 k xi^2 = 1/2 ( m1 + m2) vf^2 + 1/2 k xf^2

1/2 * ( m1+ m2) v^2+0= 0+1/2 k xf^2

1/2 (6.67) (0.48)^2 = 1/2 *68.4 xf^2

xf = 14.98 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote