Motion and Electromotive Force Due in 4 hours, 1 minute Two parallel metal ods f
ID: 2033550 • Letter: M
Question
Motion and Electromotive Force Due in 4 hours, 1 minute Two parallel metal ods form a plane inclined at 20 e to the horizontal. The upper end of the r s are connected together by a esistoro s20 o melo er end of he rods are held in an elect call·insula in block They are separated horizontally by a distance of 20.0 cm. There is a uniform magnetic field of 0.100 T directed vertically upward. A metal bar of mass 0.10 g is sliding down the metal rods. What is the maximum speed of the bar? Assume: no frictional loss and that the rods are very long: g-9.81 m/s? Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
Using newton's law
Fnet = 0
FB + F = 0
where FB is magnetic force and F is gravity component (perpendicular to surface)
ILB - mg*sin? = 0 Here B has a horizontal component which is given by B = B*cos ? = 0.1*cos 20 = 0.09397
vLB/R * LB - mg*sin? = 0
vL2B2/R - mg*sin? = 0
now, isolate v and solve for v, we get
v = mg*sin? * R / L2B2
v = 1e-4*9.81*sin20*152 / 0.22 0.93972
v = 144.386 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.