The graph below shows the potential energy diagram for an object with a mass of
ID: 2033316 • Letter: T
Question
The graph below shows the potential energy diagram for an object with a mass of 1 kg. If the object is initially at 1 meter and is moving at a speed of 1 m/s to the right, how fast will it be moving when it is at 3 meters?
The graph below shows the potential energy diagram for an object with a mass of 1 kg. If the object is initially at 1 meter and is moving at a speed of 1 m/s to the right, how fast will it be moving when it is at 3 meters?
Hint: Compute the initial kinetic energy of the object, and the change in potential energy between the two locations. Determine the final kinetic energy and the resulting speed.
0 1 2345 6 78 Position (meters)Explanation / Answer
at x = 1 , PE = 2 J and KE = (0.5) m v2 = (0.5) (1) (1)2 = 0.5 J
at x = 3 , PE = 1 J and KE = ?
using conservation of energy
PEi + KEi = PEf + KEf
2 + 0.5 = 1 + KEf
KEf = 1.5 J
also KEf = (0.5) m Vf2
1.5 = (0.5) (1) Vf2
Vf = 1.73 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.