Lightning Flash In a given lightning flash, the potential difference between a c
ID: 2033035 • Letter: L
Question
Lightning Flash In a given lightning flash, the potential difference between a cloud and the ground is 1.2 x 109 V and the quantity of charge transferred is 36 C (a) What is the decrease in energy of that transferred charge? (b] Ir all that energy could be used to accelerate a (C) If the energy could be used to melt ice, how much ice would it melt at 0°C? The heat of fusion of ice is 3.33 x 105 /kg. GJ 1000 kg automobile from rest, what would be the automobile's final speed? m/s kg Section 25.3 Electric PotentialExplanation / Answer
Part A.
Change in Energy will be given by:
dU = dPE
dU = q*dV
dU = 36*1.2*10^9 = 43.2*10^9 J
dU = 43.2 GJ
Part B
Using energy conservation
dPE = dKE
dPE = 0.5*m*Vf^2 - 0.5*m*Vi^2
Vi = 0
dPE = 0.5*m*Vf^2
Vf = sqrt (2*dPE/m)
Vf = sqrt (2*43.2*10^9/1000)
Vf = 9295.16 m/sec
Part C.
Energy required for ice melting is given by
Q = m*Lf
m = Q/Lf
m = 43.2*10^9/(3.34*10^5)
m = 129341.32 kg
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.