Light with a wavelength of 355 nm illuminates a metal cathode. The maximum kinet
ID: 1619997 • Letter: L
Question
Light with a wavelength of 355 nm illuminates a metal cathode. The maximum kinetic energy of the emitted electrons is 0.81 eV . What is the longest wavelength of light that will cause electrons to be emitted from this cathode?Light with a wavelength of 355 nm illuminates a metal cathode. The maximum kinetic energy of the emitted electrons is 0.81 eV . What is the longest wavelength of light that will cause electrons to be emitted from this cathode?
What is the longest wavelength of light that will cause electrons to be emitted from this cathode?
Explanation / Answer
Convert the kinetic energy K = 0.81eV to joules =1.29776e-19
Find the photon energy E in joules at 375nm using E=hc/ =6.62 x 10^-34*3*10^8/(375*10^-9) =5.286*10^-19 j
If the work function is W then
E = W + K
Calculate W: W = E - K. = 3.986224*10^-19
The longest wavelength of light, ', that will cause electrons to be emitted from this cathode has photon energy E' = hc/' where E' = W
' = hc/W =6.62 x 10^-34*3*10^8/(3.986224*10^-19) =4.9821*10^-7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.