Search l 6:50 PM C @ 1 * 27% capa8.phy.ohio.edu Rolling down a Roof Due in 5 hou
ID: 2032746 • Letter: S
Question
Search l 6:50 PM C @ 1 * 27% capa8.phy.ohio.edu Rolling down a Roof Due in 5 hours, 9 minutes A solid cylinder of radius 34.0 cm and mass 10.0 kg starts from rest and rolls without slipping a distance of 3.00 m down a roof that is inclined at 22°. (See the figure.) What is the angular speed of the cylinder about its center as it leaves the house roof? Submit Answer Tries 0/10 The roof's edge is 12.0 m high. How far horizontally from the edge of the roof does the cylinder hit the level ground? Submit AnswerTries 0/10 Post Discussion Send FeedbackExplanation / Answer
as the cylinder rolls on the roof
initial potential energy of cylinder PE = m*g*d*sintheta
at the edge of roof the cylinder has KE
KE = KEtrans + KErot
KE = (1/2)*m*v^2 + (1/2)*I*w^2
I = moment of inertia = (1/2)*m*R^2
w = angular speed = v/R
KE = (1/2)*m*v^2 + (1/2)*(1/2)*m*R^2*(v/R)^2
KE = (1/2)*m*v^2 + (1/4)*m*v^2
KE = (3/4)*m*v^2
from energy conservation PE = KE
(3/4)*m*v^2 = m*g*d*sintheta
v = sqrt((4/3)*g*d*sintheta)
v = sqrt((4/3)*9.8*3*sin22)
v = 3.83 m/s
angular speed w(omega) = v/R = 3.83/0.34 = 11.3 rad/s
------------------------------------------------------------------
from roof to ground
along vertical
initial velocity voy = 0
accelration ay = -g = -9.8 m/s^2
displacement y = -h
from equation of motion
y = voy*t+ (1/2)*ay*t^2
-h = 0 - (1/2)*g*t^2
t = sqrt(2h/g)
along horizopntal
initial velocity vox = v= 3.83 m/s
accelerationa x = 0
displacement = x
x = vox*t + (1/2)*ax*t^2
x = 3.83*sqrt(2*12/9.8) = 6m <<<<----ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.