To push a 9-kg crate up a frictionless Incline angled at 50° to the horizontal,
ID: 2032552 • Letter: T
Question
To push a 9-kg crate up a frictionless Incline angled at 50° to the horizontal, a worker exerts a force of 160 N parallel to the incline. The crate moves a distance of 7 m What work is done on the crate by the worker? Submit Answer Tries 0/3 What work is done on the crate by gravity? Submit Answer Tries 0/3 What is the work done on the crat? due to the normal force of the inclined plane surface? Submit Answer Tries 0/3 What is the net work done on the crate Submit Answer Tries 0/3 If the crate begins at rest, what is the final speed of the crate as it is moved from the bottom to the top of the inclined plane? m/s Submit Answer Tries 0/3Explanation / Answer
here,
mass of crate , m = 9 kg
theta = 50 degree
F = 160 N
s = 7 m
a)
the work done on crate by worker , Ww = F.s
Ww = 1120 J
b)
the work done on the crate by gravity , Wg = - m * g * s * sin(theta)
Wg = - 9 * 9.81 * 7 * sin(50) J
Wg = - 473.4 J
c)
the work done on the crate due to normal force , Wn = N * s * cos(90) = 0 J
d)
the net work done , W = Ww + Wg + Wn
W = 1120 - 473.4 J
W = 646.6 J
e)
let the final speed be v
using work energy theorm
work done = change in kinetic energy
646.6 = 0.5 * m * ( v^2 - 0)
646.6 = 0.5 * 9 * v^2
solving for v
v =12 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.