A beam of protons is moving in the + x direction with a speed of 16.5 km/s throu
ID: 2032259 • Letter: A
Question
A beam of protons is moving in the +x direction with a speed of 16.5 km/s through a region in which the electric field is perpendicular to the magnetic field. The beam is not deflected in this region. If the magnetic field has a magnitude of 0.827 T and points in the +z direction,
A.) what is the magnitude of the electric field? _________
B.) Would electrons that have the same velocity as the protons be deflected by these fields? If so, in what direction would they be deflected?
FOR PART B PLEASE PICK ONE OF THE YES/NO ANSWERS BELOW
__ Yes, -z
Yes, +x
No
Yes, -x
Yes, +z
Yes, -y
Yes, +y
HINT/CLARIFICATION
Explanation / Answer
given
v = 16.5 km/s = 16500 m/s
B = 0.827 T
A) for no deflection,
Fe = FB
q*E = q*v*B
E = v*B
= 16500*0.827
= 1.36*10^4 N/C
B) No
because, elctrons and protons have same magnitude of charge.
so, magnitude of force on electrons same as on protons.
so, net force becomes zero.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.