A beam of light is incident from air on the surface of a liquid. Ifthe angle of
ID: 1757441 • Letter: A
Question
A beam of light is incident from air on the surface of a liquid. Ifthe angle of incidence is 35.0°and the angle of refraction is 24.0°, find the critical angle for the liquidwhen surrounded by air.Explanation / Answer
In the first case, the light goes from a lower --> higher indexof refraction (not possible for critical angle in thiscase). First find the index of refraction: sin35.0 = N sin24.0 N = sin35.0 / sin24.0 = 1.41 Now the light goes from the liquid to air, so there is criticalangle possible N sin = 1 by def'n of refraction atcritical angle sin = 1 / N = sin-1(1/1.41) = 45.2o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.