Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Explore A battery has an emf of 12.0 V and an internal resistance of 0.05 ?. Its

ID: 2032066 • Letter: E

Question

Explore A battery has an emf of 12.0 V and an internal resistance of 0.05 ?. Its terminals are connected to a load resistance of 1 voltage 12 V Internal Resistance r 10 (A) Find the current in the circuit and the terminal voltage of the battery. (B) Calculate the power delivered to the load resistor, the power delivered to the internal resistance of the battery, and the power delivered by the battery. Load Resistance R 10 20 1.00 A Conceptualize Use the circuit diagram shown in the Active Figure to visualize the situation. The battery provides the difference in potential to maintain the energy to the load resistor. 10 IR urrent and delivery Display in a New Window Categorize We can solve the problem using Ohm's law and the relation between current, potential difference, resistance, and power delivered

Explanation / Answer

(A)   ?V = E - Ir

   ?V = 12 - 11.43 * 0.05

  ?V = 11.4285 volts or  ?V = 11.43 volts (after rounding off)

also, voltage across load resistance,

  ?V = IR = 11.43*1 = 11.43 volts

just same as above.

(B) Power delivered to load resistor

PR = I2R = 11.432 * 1 = 130.645 Watt

Power delivered to internal resistance

Pr = 11.432 * 0.05 = 6.5322 Watt

Power delivered by battery

   PR + Pr = 130.645 Watt + 6.5322 Watt = 137.18 Watt

The overall power delivered by the battery will decrease as it ages.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote