Map SaplingLning Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can re
ID: 2031736 • Letter: M
Question
Map SaplingLning Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). Alocal team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who ?an consistently throw at 42.24 m/s (94.50 mph). Assuming the ball has a mass 0.1434 kg and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have? Number ball How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2) Number ballExplanation / Answer
Kball = 0.5*m*v^2 = 0.5*0.1434*42.24*42.24 = 127.928 m/s
to attain the same energy ,or the same speed the ball should be droped from
a height h_ball
then v = sqrt(2*g*h_ball)
42.24^2 = 2*9.81*h_ball
h_ball = 42.24*42.24/(2*9.81) = 90.938 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.