7) A mad scientist wants to design a mechanical spring that has the ability to l
ID: 2030249 • Letter: 7
Question
7) A mad scientist wants to design a mechanical spring that has the ability to launch a 2 metric ton payload into deep space. Assuming that the spring's maximum compression is 150 m, what would its stiffness have to be to successfully launch such a payload? [Note that the mass of the Earth is about 6×1024 6 × 10 24 kg and its radius is about 6.4×106 6.4 × 10 6 meters.] Answer: 8) If mad scientist invents a new material that is twice as stiff as the material in the previous problem, what speed will the payload have when it is very far away from the Earth, assuming a compression equal to the one in the previous problem? Answer:
Explanation / Answer
7. form the data in the question
m = 2 metric tonne = 2000 kg
xo = 150 m
k = ?
M = 6*10^24 kg
Re = 6.4*10^6 m
hence
PE stored in spring = PE of earth mass system ( For KE = 0 at infinity)
hence
0.5kxo^2 = GmM/Re
hence
k = 11116666.66 N/m
now, for k' = 2k
final speedin space = v
then
from conservation of energy
0.5k'xo^2 - 0.5kxo^2 = 0.5mv^2
v = 11183.13462317 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.