7%) Problem 13: Suppose you needed to transmit 110 MW ofAC power at a voltage of
ID: 1580838 • Letter: 7
Question
7%) Problem 13: Suppose you needed to transmit 110 MW ofAC power at a voltage of 35 kV 33% Part (a) What current (in kA) is required to do this? Grade Summary Deductions Potential 0% 100% Submissions Attempts remaining: 8 (0% per attempt) de tailed view cos0 tan Sin cotan0asin atan acotansinhO cosh0 acos tanhOcotanh0 END Degrees Radians BACKSPACE DEL CLEAR Submit Hint I give up! lins: 0% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 0% deduction per feedback. 33% Part (b) Find the power loss in a 1.00 transmission line in MW 33% Part (c) What percent loss does this represent?Explanation / Answer
a)
Required current is
I=P/V =(110*106)/(35*103)
I=3142.86 A=3.143 KA
b)
Power loss in transmission line
Ploss =I2R =3142.862*1
Ploss =9.88 MW
c)
% Loss =(9.88/110)*100=8.98%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.