Two identical uniform spheres, labeled 1 and 2, each with mass m=9×1015kgm=9×101
ID: 2030194 • Letter: T
Question
Two identical uniform spheres, labeled 1 and 2, each with mass m=9×1015kgm=9×1015kg lie on the y axis equidistant to the origin O as shown above. The distance of a mass to the the origin is d=12kmd=12km. A third identical sphere, labeled by 3 and with the same mass as the first two, is initially placed on the x axis, but very far away (the broken lines mean 'very far away'). Assume that the system is in deep space so that the only forces are gravitational forces between the masses. Assume there is no friction so that energy is conserved. Also assume that spheres 1 and 2 cannot move. Take G=6.67×1011Nm2/kg2G=6.67×10-11Nm2/kg2. Calculate the speed of the third mass when it passes through the origin.
x / (far away) away) 3 2 Two identical uniform spheres, labeled 1 and 2, each with mass m 9 x 1015kg lie on the y axis equidistant to the origin O as shown above. The distance of a mass to the the origin is d 12km. A third identical sphere, labeled by 3 and with the same mass as the first two, is initially placed on the x axis, but very far away (the broken lines mean 'very far away). Assume that the system is in deep space so that the only forces are gravitational forces between the masses. Assume there is no friction so that energy is conserved. Also assume that spheres 1 and 2 cannot move. Take G = 6.67 × 10-11 Nm2/kg2. Calculate the speed of the third mass when it passes through the origin. in 7678558Explanation / Answer
Given,
m = 9 x 10^15 ; d = 12 km = 12 x 10^3 m ;
We know that
PE = G m1 m2/r^2
We know from conservation of energy
Ei = Ef
U12 = U12 + U23 + U13 + KE
1/2 m v^2 = Gm^2/d + Gm^2/d
v^2 = 4 G m/d
v = sqrt (4 G m/d)
v = sqrt (4 x 6.67 x 10^-11 x 9 x 10^15/(12 x 10^3)) = 14.15 m/s
Hence, v = 14.15 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.