Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Introductory Physics-II PHYS-1112K, Spring-2018 Test # 2 Name: Note: For full cr

ID: 2030041 • Letter: I

Question

Introductory Physics-II PHYS-1112K, Spring-2018 Test # 2 Name: Note: For full credit you must show all the steps of your answers. Answer the first five questions, and either question six or seven. Chapter-21. Magnetic Forces and Magnetic Fields 1. A circular loop of wire with N 60 turns and of radius r 0.62 m carries a constant current of I 4.0 A. The loop may be rotated about an axis that passes through the center and lies in the plane of the loop. When the orientation of the normal to the loop with respect to the direction of the magnetic field is -75°, the torque on the coil ist-84 N. m, what is the magnitude of the uniform magnetic field B exerting this torque on the loop? A) 0.30 T B)0.40T C)0.50T D) 0.60T E) 0.80 T 2. In the operating room, anesthesiologists use mass spectrometers to monitor the respiratory gases of patients undergoing surgery. One gas that is often monitored is the anesthetic isoflurane (molecular mass 3.06 x 10-5 kg). In a spectrometer, a singly ionized molecule of isoflurane charge q-+ e) moves at a speed of v = 9. 85 x 103 m/s on a circular path of radius r m. What is the magnitude of the magnetic field that the spectrometer uses? (+ e = 1.60 × 10-19 C).

Explanation / Answer

torque = N*I*A*B*sinphi

torque = N*I*pi*r^2*B*sinphi

84 = 60*4*pi*0.62^2*B*sin75


magnetic field B = 0.3 T

============================


IN the magnetic field

magnetic force = centripetal force


Fb = Fc


qvB = m*v^2/r

q*B = m*v/r

magnetic field B = m*v/(r*q)


magnetic field B = 3.06*10^-25*9.85*10^3/(0.03*1.6*10^-19) = 0.628 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote