An optical two-slit experiment is setup with its slits separated by 48 X 10-3 cm
ID: 2027685 • Letter: A
Question
An optical two-slit experiment is setup with its slits separated by 48 X 10-3 cm and produces a second order maximum at an angle of 0.09o.
a) What is the wavelength of light used in this experiment? 377Nm OK
b) What would the wavelength of the light need to be if we kept the position of the second order maximum the same, but increased the slit separation of 69 X 10-3 cm?
I got 542Nm it says no. Why???? What did i do wrong?
Appreciate any help thanks!!!!
i used the formula d=m times lambda/ sin (theta) for first equation and it worked, why isn't it working on the second one??
Explanation / Answer
yes part a is 377 nm
part b
given
d = 0.0069 m
m = 2
theta = ?
ym = R m/d
y2 / R = 2 (377x10-9 m)/0.0048 m = 1.57 x10-3
and
y2/R stays the same
solve for
ym = R m/d
= (ym/R) d / m
= (0.0069m)(1.57x10-3)/2
= 542 nm
hmmmm
try
= d sin / m
= (0.0069 m) sin0.09 / 2
= 542 nm
for this method Iwould expect to have changed that's why I did it the other way first
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.