A lamp is twice as far in front of a plane mirror as a person is. Light from the
ID: 2026639 • Letter: A
Question
A lamp is twice as far in front of a plane mirror as a person is. Light from the lamp reaches the person via two paths. It strikes the mirror at a 37.8° angle of incidence and reflects from it before reaching the person. The total time for the light to travel this path includes the time to travel to the mirror and the time to travel from the mirror to the person. The light also travels directly to the person without reflecting. Find the ratio of the total travel time along the reflected path to the travel time along the direct path.Explanation / Answer
Let the distance of the person from the mirror be 'd ' Now the distance of the lamp from the mirror is 2d Distance traveled by the light in the direct path is r1 = d Time taken by the light to reach the person in direct path is t1 = r1/c = d/c c = velocity of light Now distance traveled by the light to travel in the reflected path is r2 = 2(2d/cos?) Where '?' is the angle of incidence of light on the mirror Now time taken by the light to reach the person in the reflected path is t2 = r2/c = 2(2d/cos?) / c Here ? =37.8 degrees Then t2 = 2(2d cos(37.8)) / c = ((4d/cos 30)/c) Then ratio of time taken along the reflected path to the time taken along direct path is t2/t1 = ((4d/cos 37.8)/c) / (d/c) =(4/cos 37.8) =5.06 So the answer is 5.06 Hope that helps, let me know if you have any questions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.