Two large equipotent surfaces are flat and parallel and separated by a relativel
ID: 2025591 • Letter: T
Question
Two large equipotent surfaces are flat and parallel and separated by a relatively small distance compared to their size. One surface is at 25 V and the other is at 33 V. The surfaces are 1.25 cm apart. What is the direction of the electric field midway between the surfaces?a. The field is parallel to the surfaces.
b. The field is perpendicular to the surfaces going from the 25 V surface to the 33 V face.
c. The field is perpendicular to the surfaces going from the 33 V surface to the 25 V surface.
d. The field makes clockwise circles viewed from the 33 V surface.
e. The field makes clockwise circles viewed from the 25 V surface.
Explanation / Answer
Given data: Distance between the two surfaces, d = 1.25 cm = 0.0125 m Potential of the two surfaces is, V = 33 V - 25 V = 8 V Electric field between the surfaces is, E = V / d = 8 V / 0.0125 m = 640 V/m -------------------------------------------------------- Direction of the field is perpendicular to the surfaces going from the 33 V surface to the 25 V surface. Option (c) is correct -------------------------------------------------------- Direction of the field is perpendicular to the surfaces going from the 33 V surface to the 25 V surface. Option (c) is correctRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.