Two joggers, Jim and Tom, are both running at a speed of v - 4.45 m/s (see the f
ID: 1438513 • Letter: T
Question
Two joggers, Jim and Tom, are both running at a speed of v - 4.45 m/s (see the figure). Jim has a mass of 88.5 kg, and Tom has a mass of 56.5 kg. Does the total kinetic energy of the two-jogger system have a smaller value in part a or b of the figure, or is it the same in both cases? Does their total momentum have a smaller magnitude in part a or b of the figure, or is it the same for each? Find the kinetic energy and momentum of the two-jogger system when Jim and Tom are both running due north as in part a of the figure. (For the momentum, enter the magnitude.) Find the kinetic energy and momentum of the two-jogger system when Jim is running due north and Tom is running due south, as in part b of the figure. (For the momentum, enter the magnitude.)Explanation / Answer
1) Total kinetic energy of the system in part a=(1/2)*(88.5+56.5)*(4.45^2)=1435.68J
kinetic energy in part b: =(1/2)*(88.5)*((1.45)^2)-(1/2)*(56.5)*((1.45)^2)=33.64J
Total kinetic energy of the system in part a > Total kinetic energy of the system in part b
2).total momntum in part a=m*v=(88.5+56.5)*(4.45)=645 kg-m/s
total momntum in part b=m*v=(88.5-56.5)*(4.45)=142.4kg-m/s
total momntum in part a > total momntum in part b
calculations:
(a).kinetic energy and momentum of the two- jogger system when jim and tom are both running due north as in part a
kinetic energy in part a=(1/2)*(88.5+56.5)*(4.45^2)=1435.68J
momentum in part a =m*v=(88.5+56.5)*(4.45)=645 kg-m/s
(b).kinetic energy and momentum of the two- jogger system when jim running due north and tom running due south as in part b
kinetic energy in part b: =(1/2)*(88.5)*((1.45)^2)-(1/2)*(56.5)*((1.45)^2)=33.64J
total momntum in part b=m*v=(88.5-56.5)*(4.45)=142.4kg-m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.