A billiard ball moving at 5.30 m/s strikes a stationary ball of the same mass. A
ID: 2025513 • Letter: A
Question
A billiard ball moving at 5.30 m/s strikes a stationary ball of the same mass. After the collision, the first ball moves at 4.34 m/s, at an angle of 35.0° with respect to the original line of motion. (a) Find the velocity (magnitude and direction) of the second ball after collision.
____° (with respect to the original line of motion, include the sign of your answer; consider the sign of the first ball's angle)
A billiard ball moving at 5.30 m/s strikes a stationary ball of the same mass. After the collision, the first ball moves at 4.34 m/s, at an angle of 35.0 with respect to the original line of motion. (a) Find the velocity (magnitude and direction) of the second ball after collision. 3.04 m/s ____ (with respect to the original line of motion, include the sign of your answer; consider the sign of the first ball's angle)Explanation / Answer
Mass of the ball m = m Initial speed of the first ball u = 5.3 m / s Initial speed of scond ball U = 0 Speed of the first ball after collision v = 4.34 m / s Speed of the second ball after colision V = 3.04 m / s Angle of first ball after collision = 35 degrees Let the angle of the second ball after collision with respect to original direction be In original direction :- From law of conservation of momentum , mu + mU = mv cos + mV cos u + U = v cos 35 + V cos 5.3 = 3.5551 + 3.04 cos cos = 0.5739 = 54.97 degrees ~ 55 degrees If the first ball is in upward direction then second ball in down ward direction. So, = -55 degrees So, = -55 degreesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.