A billiard ball moving at 5.40 m/s strikes a stationary ball of thesame mass. Af
ID: 1741447 • Letter: A
Question
A billiard ball moving at 5.40 m/s strikes a stationary ball of thesame mass. After the collision, the first ball moves at4.81 m/s, at an angle of 27.0° withrespect to the original line of motion. (a) Find the velocity (magnitude and direction) of the second ballafter collision.m/s
°(with respect to the original line of motion, include the sign ofyour answer; consider the sign of the first ball's angle)
(a) Find the velocity (magnitude and direction) of the second ballafter collision.
m/s
°(with respect to the original line of motion, include the sign ofyour answer; consider the sign of the first ball's angle)
Explanation / Answer
Let the mass of the ball be m before collision : ---------------- speed of the 1 st ball u = 5.4 m / s speed of the 2 nd ball U = 0 m / s after collision : -------------- speed of 1 st ball v = 4.81 m / s angle = 27 degrees Let the speed of the 2 nd ball be V In original line of motion : ------------------------ from law of conservation of momentum, m u = m v cos 27 +m V cos 5.4 = 4.81 cos 27 + V cos ----------(1) Perpendicular to the original direction : -------------------------------------- from law of conservation of momentum , 0 = m v sin 27 + m Vsin from this V sin = - v sin 27 = - 4.81 sin 27 = 2.183 -----------------(2) eq( 2 ) / eq ( 1 ) ==> we get value substitue this val;ue in eq ( 1) weget V valueRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.