Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

<p>A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000N/C, di

ID: 2025183 • Letter: #

Question

<p>A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000N/C, directed to the right, between the plates. The seperation of the plates is 40mm. In the figure, an electron is projected, directly toward plate B, with an initial velocity v<sub>o</sub>=2.0x10<sup>7</sup> m/s. the velocity of the electron as it strikes plate B is closest to:</p>
<p>-------------</p>
<p>three charges of magnitude 3.0x10<sup>-4</sup> C each located at x=1.0m, y=0.0m, at x=0.0m, y=0.0m, and at x=-1.0m, y=0.0m. the one in the middle is negative, while the other two are positive. what is the net coulombic force exerted by them on a negative 3.0x10<sup>-5</sup> C charge located at x=0.0m, y=2.0m? (the value of k is 9.0x10<sup>9</sup> N.m<sup>2</sup>/C<sup>2</sup>)</p>

Explanation / Answer

The force due to an electric field is given by: F = qE, however for an electron F = qE (in the opposite direction-- the electron will slow down).

F = ma

-qE = ma

==> a = -qE / m = (1.602 x 10-19 C)(12000 N/C) / (9.109 x 10-31 kg) = -2.11 x 1015 m/s2

vf = (v02 + 2ad) = ((2.0 x 107 m/s)2 + 2(-2.11 x 1015 m/s2)(40 mm)) = 1.52 x 107 m/s

If you repost the second question separately, I will answer it.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote