A car has a unibody-type frame and is sup- ported by four suspension springs, ea
ID: 2025026 • Letter: A
Question
A car has a unibody-type frame and is sup- ported by four suspension springs, each with a force constant of 25200 N/m. The com- bined mass of the car’s frame and everything inside it (the engine, the seats, the passengers, etc.) is 1120 kg. Because of worn-out shock- absorbers, the car vibrates up and down every time it is driven over a pothole.What is the frequency of this vibration? Answer in units of Hz.
Explanation / Answer
Spring in parallel has K(equivalent) = K1 + K2 + K3 ..... => for the question with 4 spring with K = 25,200 N/m we have K(equi) = 4*25,200 = 100,800 N/m T= 2pi*square root(m/k) = 2*pi*square root(1120/25,200) =1.32 sec Frequency = 1/T= 0.75 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.