As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant fo
ID: 2025003 • Letter: A
Question
As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant forces act on it: an upward force F exerted by the tail fin and the downward force due to gravity. A record Chinook salmon has a length of 1.50 m and a mass of 45.0 kg. If this fish is moving upward at 3.00 m/s as its head first breaks the surface and has an upward speed of 4.70 m/s after two-thirds of its length has left the surface, assume constant acceleration and determine the following.(a) the salmon's acceleration
.......... m/s2 upward
(b) the magnitude of the force F during this interval
...........N
Explanation / Answer
a) V2 - U2 =2aS
=> 4.72 - 32 = 2(a)(2/3*1.5)
=> a= 6.545 m/s^2
b) F-mg/m = 6.545 => F = 735.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.