A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Ass
ID: 2023822 • Letter: A
Question
A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Assume that the baton is a uniform rod of mass 0.120 kg and length 80.0 cmInitially, the baton is spinning about a line through its center at angular velocity 3.00 rad/s.
With a skillful move, the majorette changes the rotation of her baton so that now it is spinning about an axis passing through its end at the same angular velocity 3.00 rad/s as before. (Part B figure) What is the new angular momentum of the rod?
(Original momentum was 1.92*10^-2 kg*m^2/s)
Explanation / Answer
moment of inertia of baton I = ( 1/ 12) mL^ 2 where m = mass = 0.12 kg L = length = 80 cm =0.8 m So, I = 6.4*10^-3 kg m^ 2 (a). angular velocity i = 3 rad / s angular momentum L = I i = 0.0192 kg m^ 2/ sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.