Joe pushes down the length of the handle of a 10.9 kg lawn spreader. The handle
ID: 2022438 • Letter: J
Question
Joe pushes down the length of the handle ofa 10.9 kg lawn spreader. The handle makes
an angle of 42.7 with the horizontal. Joe
wishes to accelerate the spreader from rest to
1.38 m/s in 1.5 s.
What force must Joe apply to the handle?
Answer in units of N.
My approach:
1) vf=vo+at
a=(1.38m/s)/(1.5s)=.92 m/s^2
2) sum of Fx= Fcos42.7=ma
F=(10kg)(.92m/s^2)/(cos42.7)=12.52N
Where is my mistake? I got the question wrong. Do I need to plug 12.52N into Fcos42.7 and that will be my answer?
Please advise. Thanks!
Explanation / Answer
Momentum in = Momentum out F x t = m x v Fcos(theta) x t = m x v Fcos(42.7) x 1.5 = 10.9(1.38) F = 13.6451 = 13.6 N Hope this helps! Rate lifesaver :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.