Joe pushes down the length of the nadle of a 13.5 kg lawnspreader. The handle ma
ID: 1754017 • Letter: J
Question
Joe pushes down the length of the nadle of a 13.5 kg lawnspreader. The handle makes an angle of 46.5 degrees with thehorizontal. Joe wishes to accelerate the spreader from restto 1.32 m/s in 1.3 s. What force must Joe apply to the handle? Answer in units of N. Joe pushes down the length of the nadle of a 13.5 kg lawnspreader. The handle makes an angle of 46.5 degrees with thehorizontal. Joe wishes to accelerate the spreader from restto 1.32 m/s in 1.3 s. What force must Joe apply to the handle? Answer in units of N.Explanation / Answer
mass m = 13.5 kg angle = 46.5 degrees Initial velocity u = 0 m/ s time t= 1.3 s final velocity v = 1.32 m / s Accleration a = ( v - u ) / t = 1.0153 m / s ^ 2 we know accleration a = Applied force /masss from this applied force F cos = m a F = ma / cos = 19.91 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.