A rocket passes through the laboratory with a velocity of v=0.5c. The rocket has
ID: 2020347 • Letter: A
Question
A rocket passes through the laboratory with a velocity of v=0.5c. The rocket has a length of 10 m as measured by an astronaut on the rocket. The mass of the rocket and its content is 25,000 kg.a) What is the length of the rocket as measured by an observer in the lab?
b) What is the kinetic energy of the rocket?
c) The astronaut launches a small vehicle with a velocity of .25c in the opposite direction to his motion. What is the velocity of the small vehicle as observed by a person at rest in the laboratory?
Explanation / Answer
b) KE=mv^2 [.5(3e8m/s)]^2 * 25000 kg = 5.625e20 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.