A wheel, with rotational inertia I, mounted on a vertical shaft with negligible
ID: 2020245 • Letter: A
Question
A wheel, with rotational inertia I, mounted on a vertical shaft with negligible relational inertia, is rotating with angular speed omega o. A nonrotation wheel with rotational inertia 2l is suddenly dropped onto the same shaft as shown.. The resultant combination of the two wheels and shaft will rotate at: A man is marooned at rest on level frictionless ice. In desperation, he hurls his shoe to the right at 15 m/s. If the man weighs 720 N and the shoe weighs 4.0 N, the man moves to the left at approximately:Explanation / Answer
A man is marooned at rest on level frictionless ice. In desperation he hurls his shoe to the right 2. Given that The moment of inertia of rotational wheel = I The moment of inertia of non rotational wheel = 2I The initial angular velocity = 0 The final angular velocity = The final angular velocity = since there is no externalforce on the system then the angular momentumis conserved Initialangular momentum = final angular momentum I1*1 = I2*2 I * o = ( I +2I ) = I * o / ( I +2I ) = o / 3 So the answer is option ( C ) 7) Given that Weight of man = M * g = 720N So the mass of man, M = 720/ 9.8 kg = 73.46 kg Mass of shoe, m = 4.0 /9.8 kg = 0.408 kg The velocity of the shoe, v = 15 m/s Let the velocity of the man = V According to law of conservation of energy we have momentum of shoe = momentum of man m * v = M* V From the above The velocity of the man, V = mv / M = 0.083 m/s = 8.3 * 10^-2 m/s So the answer is option ( C ) 7) Given that Weight of man = M * g = 720N So the mass of man, M = 720/ 9.8 kg = 73.46 kg Mass of shoe, m = 4.0 /9.8 kg = 0.408 kg The velocity of the shoe, v = 15 m/s Let the velocity of the man = V According to law of conservation of energy we have momentum of shoe = momentum of man m * v = M* V From the above The velocity of the man, V = mv / M = 0.083 m/s = 8.3 * 10^-2 m/s So the answer is option ( C ) Weight of man = M * g = 720N So the mass of man, M = 720/ 9.8 kg = 73.46 kg Mass of shoe, m = 4.0 /9.8 kg = 0.408 kg The velocity of the shoe, v = 15 m/s Let the velocity of the man = V According to law of conservation of energy we have momentum of shoe = momentum of man m * v = M* V From the above The velocity of the man, V = mv / M = 0.083 m/s = 8.3 * 10^-2 m/s So the answer is option ( C )Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.