A wheel of mass 17 kg is pulled up a step by a horizontal rope as depicted in th
ID: 2141415 • Letter: A
Question
A wheel of mass 17 kg is pulled up a step by a horizontal rope as depicted in the figure below. If the height of the step is equal to one-fifth the radius of the wheel,
what minimum tension is needed on the rope to start the wheel moving up the step? Hint: The wheel will start to move just as the normal force on the very bottom of the wheel becomes zero.
Explanation / Answer
Weight = 17 * 9.8 = 166.6 N
Vertical component = F * sin ? = 166.6 N
Horizontal component = F * cos ? = T
Let
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.