Electrons are accelerated through a potential difference of 125kV and pass throu
ID: 2019092 • Letter: E
Question
Electrons are accelerated through a potential difference of 125kV and pass through a nickle crystal with a lattice spacing of 2.03 Angstroms. They then are shot toward a phosphorescent screen 50 cm away.What is the Broglie frequency and wavelength of these electrons?
What is observed on the phosphorescent screen?
Please help. I am having a hard time determining the velocity of these electrons. I know that the electrons are moving at relativistic speeds, but I am not certain how to solve for that. Please help!
Explanation / Answer
potential difference V = 125 kV kinetic energy of electrons is K.E = q V here q is charge on electron = 125 keV = 125 *1.6*10-16 J moment of electron P = 2 m E = 2(9.11*10-31 kg ) ( 125*1.6*10-19 J ) = 6.0365*10-24kg m/s debroglie wave length = h / P = ( 6.625*10-34 Js ) / ( 6.0365*10-24 = 1.097*10-10m debroglie frequency = c / = ( 3*108 ) / ( 1.097*10-10 ) = 2.734*1018Hz Scintillation is observed . Scintillation is a flash of light produced in a transparent material by an ionization event.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.