An x-ray tube is powered by a high-voltage supply that delivers 570 W to the tub
ID: 2018988 • Letter: A
Question
An x-ray tube is powered by a high-voltage supply that delivers 570 W to the tube. The tube converts 1 % of this power into x rays of wavelength 0.045 nm.Approximately how many x-ray photons are emitted per second?
If a 75 kg technician is accidentally exposed to the full power of the x-ray beam for 1.0 second, what dose equivalent in Sv (units) does he receive? Assume that the x-ray energy is distributed over the body, and that 80 % of the energy is absorbed.
Any help would be greatly appreciated!
Explanation / Answer
Power suppilied by x- ray tube P = 570 W wave length of emitted x ray = 0.045 nm energy of emitted x - ray E = h c / Here h is plancks constant ( 6.635 *10-34 Js ) c is speed of light ( 3 *10 8 m/s ) there fore E = ( 6.635*10-34 Js ) ( 3*108 m/s ) / ( 0.045 *10-9 m ) = 4.4233*10-15 J x - rays emitted per second is n = P / E = 570 / 4.4233*10-15 J = 1.2887*1017 x - rays _________________________________________________ mass of person m = 75 kg power of x - ray beam P = 570 W technician is accidentally exposed to the full power of the x-ray beam for 1.0 second 80 % of the energy is absorbed.E = 570 * 0.08 = 45.6 J effective dose in sivert is = dose ( Gy ) * QF Quality factor of x- rays is 1 1 Gy = 1 J / kg in Sv (units) does he receive is = ( 45.6 / 75 ) ( 1 ) = 0.608 Sv
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.