An upright object with a height of 20 cm is placed 40 cm to the left of a. diver
ID: 1499956 • Letter: A
Question
An upright object with a height of 20 cm is placed 40 cm to the left of a. diverging lens with a focal length of -25 cm. A concave spherical mirror with a focal length 15 cm is placed 30 cm to the right of the lens. Determine the following regarding the final image.
Type of image (Real or Virtual) ______________________
Location of the final image relative to the mirror _________________
Height of the image ____________________
Upright or Inverted ________________________
Magnification relative to the original object ______________________
Explanation / Answer
Apply thin lens formula,
1/f= 1/u +1/v ;
for diverging lens; {u=40; f=-25}
-1/25 = 1/v + 1/40 ; v=-15.38 cm {image is formed to the left of the lens}
Apply thin lens formula for mirror; here u=15.38 +30
1/15= 1/v+ 1/45.38 ;
v= 22.41 cm {to the right of the mirror}
image is real{since v>0}
image is located 22.41 cm to the right of the mirror
image is inverted {object deistance to mirror > f of the mirror}
magnification(M)= magnification from lens(m1)*magnification form the mirror(m2)
Since m=v/u; m1= 15.38/40 ; m2= 22.41/ (15.38 +30 )
M=0.19
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.