16. What is the approximate velocity of the particle at time t = 7 seconds? a) i
ID: 2018576 • Letter: 1
Question
16. What is the approximate velocity of the particle at time t = 7 seconds?
a) it is at rest
b) + 2.3 m/s
c) + 3.6 m/s
# d) + 17 m/s
e) undefined
17. What is the approximate acceleration of theparticle at time t = 7 seconds?
a) 0 m/s2
# b) + 3.5 m/s2
c) + 2.4 m/s2
d) + 5.4 m/s2
e) undefined
18. What is the approximatedisplacement of the particle during the first 10 seconds?
a) +10 m
b) +20 m
c) +30 m
# d) +50 m
e) +70 m
19. What is the approximate average velocity of the particle during the first 10 seconds?
a) +2 m/s
b) +3 m/s
c) +4 m/s
# d) +5 m/s
e) +6 m/s
# = the correct answer. Please show me how these are found.
Explanation / Answer
16. d) (just read it off the graph (value of y at t=7). 17, b) Slope is approx 3.5 at 7 sec. (goes from about 16.5 to 20 from 7 to 8 seconds) 18 d) count squares with each square 5 meters 19. d) answer in 18 divided by 10 (number of seconds).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.