A single slit has a width of 5x10 -5 m. Electrons with kinetic energy E pass thr
ID: 2017902 • Letter: A
Question
A single slit has a width of 5x10-5m. Electrons with kinetic energy E pass through the slit and produce an interference pattern on a distant screen. If the first minimum on one side of the central diffraction maximum is at an angle of 0.080 rad (measured from the line from the slit to the center of the central maximum), what is the energy E of the electrons?
***Please provide ALL concepts/formulas used***I have no idea how to setup this problem to where I could get the energy of electrons as an answer....the correct answer is 1.51x10-26 J (= 9.42x10-8 eV)***
Explanation / Answer
Diffraction due to single slit mimimum condition is dsin = m For first mimima m =1 = 0.08 rad ( 1800 / ) = 4.590 d = width of the slit = 5*10-5 m solving for wave length = dsin / 1 = ( 5*10-5 m ) sin( 4.590 ) = 0.4 *10-5 m debroglie wave length of the electron = 12.3 *10-8 / sqrt (E) energy of the electron beam E = ( 12.3 *10-8 m / 0.4 *10-5 m )2 eV E = 9.45*10-8 eV E = ( 9.45*10-8 eV ) ( 1.6*10-19 J /eV) = 1.51*10-26 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.