A single slit forms a diffraction pattern, with the first minimum at an angle of
ID: 1411049 • Letter: A
Question
A single slit forms a diffraction pattern, with the first minimum at an angle of 40.0° from central maximum, when monochromatic light of 400-nm wavelength is used. The same slit, illuminated by a new monochromatic light source, produces a diffraction pattern with the second minimum at a 60.0° angle from the central maximum. What is the wavelength of this new light? A single slit forms a diffraction pattern, with the first minimum at an angle of 40.0° from central maximum, when monochromatic light of 400-nm wavelength is used. The same slit, illuminated by a new monochromatic light source, produces a diffraction pattern with the second minimum at a 60.0° angle from the central maximum. What is the wavelength of this new light? 302 nm 334 nm 286 nm 318 nm 270 nm
Explanation / Answer
here
For first minimum
a = lambda / sin(theta) = 400 * 10^-9 / sin40 = 7.23 *10^-7 m
For the second minimum
lambda = a sin(theta) / 2 = 7.23 * 10^-7 * sin 60/2
lambda = 313 * 10^-9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.