A car is parked 20.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approac
ID: 2017580 • Letter: A
Question
A car is parked 20.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approaching the crossing from the west, headed directly east at a speed of 49.5 m/s. The train sounds a short blast of its 304-Hz horn when it reaches a point 20.0 m west of the crossing. What frequency does the car's driver hear when the horn blast reaches the car? The speed of sound in air is 343 m/s. (Hint: Assume that only the component of the train's velocity that is directed toward the car affects the frequency heard by the driver.)__________________ Hz
Explanation / Answer
Given that Car is 20m from south Velocity of trainv =60m/s Since both are crosing normal to each othes Along SW or SE The angle = 45 deg They meet along the diagonal line The velocity of train relative to car, Vs=vcos45 Vs = 60(cos 45) = 42.4 m/s towards the car When the source is taken as train When the soure *Train) move towardes the observer(in car) The frequency does the car driver hear is from the doppler effect is given by n' = n(V+Vs)/V = 304(343 + 42.4) / 343 = 341.57 Hz ˜342 Hz Given that Car is 20m from south Velocity of trainv =60m/s Since both are crosing normal to each othes Along SW or SE The angle = 45 deg They meet along the diagonal line The velocity of train relative to car, Vs=vcos45 Vs = 60(cos 45) = 42.4 m/s towards the car When the source is taken as train When the soure *Train) move towardes the observer(in car) The frequency does the car driver hear is from the doppler effect is given by n' = n(V+Vs)/V = 304(343 + 42.4) / 343 = 341.57 Hz ˜342 Hz Given that Car is 20m from south Velocity of trainv =60m/s Since both are crosing normal to each othes Along SW or SE The angle = 45 deg They meet along the diagonal line The velocity of train relative to car, Vs=vcos45 Vs = 60(cos 45) = 42.4 m/s towards the car When the source is taken as train When the soure *Train) move towardes the observer(in car) The frequency does the car driver hear is from the doppler effect is given by n' = n(V+Vs)/V = 304(343 + 42.4) / 343 = 341.57 Hz ˜342 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.